Badanie Diversity IN Check 2022, którego organizatorem jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynator Karty Różnorodności w Polsce, szczegółowo bada dojrzałość firm w zakresie zarządzania różnorodnością i budowania włączającej organizacji. Intel znalazł się wśród 38 firm i organizacji, uznanych za najbardziej zaawansowane w zarządzaniu różnorodnością, dbaniu o inkluzję i dążeniu do osiągnięcia spójności społecznej.
Różnorodność celem odpowiedzialnego biznesu
We wszystkich swoich działaniach Intel, jako pracodawca kieruje się zbiorem kluczowych wartości i zasad. Zarządzanie różnorodnością stanowi wysoki priorytet dla kadry zarządzającej, a działania te są prowadzone pod pieczą liderki ds. różnorodności i inkluzywności oraz Rady D&I złożonej z osób reprezentujących różne obszary biznesowe i sieci pracownicze.
„Intel jest jednym z największych pracodawców branży IT w Polsce. Jesteśmy dumni z prestiżowego wyróżnienia jakim jest znalezienie się na liście Diversity IN Check 2022, które tylko umacnia nas w przekonaniu, że nasze globalne wartości znajdują odzwierciedlenie w decyzjach, które podejmujemy. Szanujemy i troszczymy się o różnorodność, dzięki której w naszej pracy możemy korzystać z wielu spojrzeń, doświadczeń i wiedzy. Angażując się w ważne projekty w naszym otoczeniu, czerpiemy satysfakcję nie tylko z osiągnieć zawodowych, ale również z pomagania innym. Jestem szczególnie dumny, że znaczna część naszych przedsięwzięć jest zapoczątkowana przez naszych pracowników” – powiedział Bartosz Ciepluch, dyrektor generalny działu Datacenter Group w Intelu.
Intel jest pionierem pod względem przyciągania kobiet do branży nowych technologii. Firma prowadzi szereg działań adresowanych zarówno do pracowników, jak i uczennic szkół średnich, studentek oraz profesjonalistek w branży IT. Są to między innymi program Nowe Technologie dla Dziewczyn adresowany do maturzystek i studentek studiów inżynierskich i magisterskich, Women in Tech Camp dla studentek uczelni technicznych czy IT for SHE. Od pierwszej edycji w 2018 r. Intel jest także partnerem Women in Tech Summit. Firma wspiera również edukację dotyczącą sztucznej inteligencji w szkołach średnich i zawodowych. Program AI for Youth jest częścią społecznego zaangażowania firmy w celach na 2030 rok, aby rozwiązać problemy nierówności cyfryzacyjnych i rozszerzyć dostęp do umiejętności technologicznych.
Miejsce pracy przyjazne dla wszystkich
Różnorodność i indywidualne cechy stanowią ważną cześć tożsamości, jednocześnie dzięki nim na co dzień możemy korzystać z wielu różnych punktów widzenia. Zróżnicowanie pracowników to kwestia, którą należy uwzględnić w zarządzaniu. To też dobre praktyki w zakresie równych szans w rekrutacji oraz dostępie do awansów i szerokiego oddziaływania na otoczenie. Corocznie odbywa się również audyt równości płac. W Intelu aktywnie działają także 3 sieci pracownicze: sieć kobiet WIN & Women Cohort, sieć IGLOBE zrzeszająca społeczność osób i sojuszników LGBT+ oraz skupiona wokół Biblii sieć chrześcijan.
W Intelu w Polsce wspierane jest rodzicielstwo. Kobiety na urlopach macierzyńskich otrzymują liczne benefity, bonusy i podwyżki. Ojcowie otrzymują dodatkowe dni wolne z tytułu urodzenia/przysposobienia dziecka. Firma oferuje elastyczność w czasie i miejscu wykonywania pracy.
Warunkiem zakwalifikowania się do Diversity IN Check 2022 było uzyskanie określonej liczby punktów w badaniu. Pytania, które zadawano pracodawcom, zostały podzielone na pięć obszarów tematycznych: podstawy zarządzania, programy i działania, budowanie zaangażowania, wskaźniki rezultatów, a także dodatkowe pytania związane z COVID-19. Z czego punktowane były pierwsze trzy obszary. Różnorodność w miejscu pracy jest wartością, sprzyja ona kreatywności i innowacyjności. Intel daje możliwość zderzenia różnych doświadczeń, opinii, wiedzy i umiejętności, co odgrywa kluczową rolę w kreowaniu i wdrażaniu działań związanych z Diversity & Inclusion w organizacji.
Dodaj komentarz